oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Multicache Obtížnost: 2.5 z 5.0 Terén: 2.0 z 5.0 Na vlnach svobody / On the waves of freedom založil vokaty
Krátká multicache, která vás provede po místech vysílání, které podporovalo a podporuje lidskou svobodu.

Velikost: Malá
Časová náročnost: 1:00 h  Délka: 1.50 km
Status: Archivovaná
Ukryto: 15.04.2010
Vytvořeno: 03.06.2010
Poslední úprava: 15.05.2013
waypoint: OZ01AA
Naleznete také na: geocaching.com

9 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
1 sleduje
7766 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS, EN  


Strašnický vysílac

"Je práve sechs hodin."  Tímto vtípkem ráno 5. kvetna 1945 vítá hlasatel Zdenek Mancal posluchace protektorátního rozhlasu a zahajuje tak povstání proti nacistickým okupantum. A pak už hlasatelé Mancal, Kozák a Malík vysílají jen ceská hlášení a hudbu, potom následuje záplava telefonátu plných gratulací. Soucane zacal také velmi tuhý boj o rozhlas, kterému se nacisté snažili znemožnit vysílání.

Budova strašnické vysílacky
Budova strašnické vysílacky (Autor: Archiv CRo)

Jedním z míst odkud rozhlas od prvních chvil povstání vysílal byl i vysílac v Praze-Strašnicích, který byl propojen prímou linkou s hlavní budovou rozhlasu na pražských Vinohradech. 6. kvetna v 17:40 se darí okupacním jednotkám leteckým útokem vyradit z provozu studia na Vinohradech. Už v 19 hodin se však rozhlasákum podarilo zprovoznit provizorní studio prímo pod stožáry strašnického vysílace, který je obsazen povstalci pod velením podpraporcíka Melichara, velitele revíru v Hrdlorezích. Ceský rozhlas tak zanedlouho opet vysílá na vlnách GHI metru: "Prahu udržíme stuj co stuj. Nenechejte se oklamat prolhanými nemeckými zprávami a zustante nadále pevne na svých místech až do vítezného konce." Další den je zrízena nová provizorní hlasatelna rozhlasu v Husove sboru na Vinohradech. Studio u strašnické vysílacky zustává jako záložní.

Studio strasnickeho vysilace
Zdenek Mancal s technikem vysílají z provizorního studia Ceského rozhlasu. (Autor: Archiv CRo)

7. kvetna pokracuje boj o Ceský rozhlas už tretí den, povstalcum dochází strelivo, nedostávají se zbrane. V tomto kritickém momentu nemecké tanky a pechota útocí od Malešic smerem k vysílacce ve Strašnicích. K obrane vysílacky je vyslána revolucní tanková jednotka, s jejíž pomocí ceští bojovníci útok odráží. Neúspešný je i nálet nemeckých hloubkových letadel. Nemci navíc tríští síly pokracujícími útoky na hlavní budovu na Vinohradech, nebot se mylne domnívají, že se odtamtud stále vysílá.
Také 8. kvetna se Nemci snaží umlcet vysílání Ceského rozhlasu a odpoledne neúspešne útocí od Petschkova paláce. Nemecká armáda uplatnuje svou materiální prevahu, nasazuje tanky, delostrelectvo i letectvo, ale Ceši rozhlas ubrání. Na studio v Husove sboru jsou postupne napojeny další vysílace, a to v Melníku, Liblicích a Podebradech, které mezitím povstalci osvobodili. Nemecké jednotky bojují i vecer, prestože v 16 hodin nemecké velení v Praze kapitulovalo.
Obránci Ceského rozhlasu vytrvali i pres ostrelování a bombardování až do 9. kvetna, kdy do Prahy vjíždí Rudá armáda.
Zdroj: Ctyri dny bitvy o Ceský rozhlas, Kdo a odkud vysílal?

Svobodná Evropa (Radio Free Europe/Radio Liberty)

Je rozhlasová organizace založená Kongresem USA pro šírení objektivních informací v diktátorských režimech. RFE sám ovšem spadal pod kompetenci tzv. „Národní rady pro svobodnou Evropu“ (National Committee for a Free Europe).
V cervnu 1949  založil zastupující reditel CIA, Allen Welsh Dulles, zpravodajskou organizaci "Národní radu pro svobodnou Evropu" (National Committee for a Free Europe), címž reagoval na založení podobné organizace pod názvem "Rada svobodného Ceskoslovenska" (Council of Free Czechoslovakia), dne 25. února 1949. V této souvislosti konzultuje Dulles vedení rady za prítomnosti Petra Zenkla, Ing. Jana Bervidy, Julia Firta a Ferdinanda Peroutky. Za Poláky byl prítomen Jan Nowak-Jezioranski. Allen Dulles sdelil exulantum, že Ministerstvo zahranicí USA (jeho starší bratr John Foster Dulles) zamýšlí vybudování rozhlasového vysílace v Mnichove  na území SRN. Podle pozdejšího tvrzení Jožky Pejskara  bylo oznacení stanice Radio Free Europe vynálezem Julia Firta, který se také krátký cas stal prvním zastupujícím reditelem „Svobodné Evropy“.

Logo RFE/RL

RFE zahájila provoz v Mnichove dne 1. kvetna 1951  a to v ceštine. První veta znela: Volá hlas svobodného Ceskoslovenska, rozhlasová stanice Svobodná Evropa… Nekolik minut nato se ozval zvuk rušicek, jejichž typickému zvuku se ríkalo "moskevské boogie".
1. brezna 1953  vzniklo v Mnichove „Radio Liberty“ (Radio Svoboda), které zacala vysílat pro národy Sovetského svazu. Nejprve se však v ruštine nazývá "Radio Osvobození" (Radio Osvoboždenija). Jejím prvním reditelem je jmenován Sergej Dubrovskij. Tento Rus byl rovnež spoluzakladatelem emigrantského spolku "Americká rada pro osvobození od bolševizmu" (Amerikanskij komitet po osvoboždeniju ot boševizma). V kvetnu 1959 ruší ruské vedení vysílace název "Radio Osvobození" a prejímá pojmenování "Radio Svoboda" (Radio Liberty).
Rozhlasová stanice „Svobodná Evropa“ skoncila 30. cervna 1994  svojí cinnost v Mnichove a zacala 1. cervence 1994  vysílat z Prahy. Na podzim roku 1995  se puvodní ceská redakce RFE pripojila k Ceskému rozhlasu a vznikl tak „Ceský rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa“. Šéfredaktorem CRo6 a zároven prezidentem RFE byl urcen Mgr. Pavel Pechácek (syn Dr. Jaroslava Pechácka). Na této transakci spolupracovaly rovnež vysílace "BBC", "Hlas Ameriky" a "Deutsche Welle". Od 1. listopadu 2001 se stává reditelem rozhlasové stanice Ing. Ivo Štern. Úradující prezidentkou - po odstoupení Mgr. Pavla Pechácka - se stala Olga Valeská.
RFE / RL dnes vysílá v 28 jazycích s kapacitou pres 1000 hodin týdne. Jejím nynejším prezidentem je Victor Jeffrey Gedmin, který ve své funkci pusobí od brezna roku 2007 a do RFE/RL prišel z Aspen Institutu v Berlíne.
Dne 11. zárí 2002 rozhodl Kongres USA o ukoncení financování ceského vysílání Svobodné Evropy, a to proto 30. zárí 2002 skoncilo. Neformálním nástupcem ceského vysílání se stala stanice Ceského rozhlasu CRo 6 kam prešla i cást redaktoru.

Budova RFE/RL

Vzhledem k bezpecnostním rizikum, zejména možnosti teroristického útoku, bylo nekolikrát navrženo prestehovat sídlo Svobodné Evropy z budovy bývalého Federálního shromáždení v centru Prahy do jiného objektu. Rada navržených budov se však ukázala jako nevyhovující. Behem roku 2008 proto byla postavena pro rozhlasovou stanici v Praze - Strašnicích speciální budova s vysokým stupnem zabezpecení.

Popis cache

Cache se skládá ze dvou virtuálních zastávek a finále. TIP: Pokud vaše GPS nemá funkci urcení azimutu, vezmete si s sebou buzolu.

Stage 1 (Pomník strašnického vysílace)

Nacházíte se u pomníku venovaného strašnickému vysílaci z roku 1945. Zde mužete odecíst datum ve fomátu A. AŽ B. KVETNA CDEF a vlnovou délku vysílace GHI m.

Vzálenost STAGE 2 je E(A+G)F m.
Azimut STAGE 2 je (E-2*C)C(A-E-C)°.

Ciferace vzdálenosti a azimutu je 3.

Stage 2

Stojíte u nápisu tvoreneho velkými (opravdu velkými) písmeny, doplnte je do jednoduché doplnovacky:

7
4
1 7 0 B 0 6 2
3
8
1
9

Finále je na souradnicích N 50° 4.LRV  E 014° 29.OTS

Ciferace LRVOTS je 6.

Hodnocení cache v GCVote.

Nápověda   [Rozluštit]

Arav cbq cebhqrz.


A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z


Záznamy   nalezeno 9x nenalezeno 0x 0x     [Zobrazit všechny logy]

08.12.2011 Trevelyan77 Nalezl cache
Nove na opencaching loguji (velmi) zpetne i zde. Diky
17.07.2011 Sw3ni3 Nalezl cache

Před dlouhou dobou odlovena a zalogována na GC.COM, nyní loguji i zde.

Díky za keš

 

15.02.2011 yardapb Nalezl cache
13:52
Pekná multinka, odloveno také v pohode. Díky za keš a multinu
11.01.2011 zubrik Nalezl cache
Pod rouskou tmy nalezeno. TFTC
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.005 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek